השלמת בגרויות – טיפים, הגיון וראיליזם בהכנה לבגרויות

טיפים לנושא השלמת בגרות, הגיון ההכנה למבחני הבגרות אחרי הצבא וההיצמדות האינסופית לדרישות האוניברסיטאות.

הטיפים לנושא השלמת בגרויות נחלקים לשני חלקים עיקריים : החלק הראשון הוא מקצועי והחלק השני הינו אישי. הטיפים המקצועיים לעניין השלמת בגרויות או שיפור בגרויות והכנה למבחני בגרות נוגע למקצועות הלימוד.

טיפ מקצועי מצויין הוא לנתח לעומק באילו מקצועות כדאי "לגעת" ואיך "למקסם" את רווחיך בעניין. פחות חשוב, בשלב זה של חייך, לאחר השרות הצבאי וכו', מה מעניין אותך ? אלא מה יקדם אותך בדרך בצורה הכי טובה. לא לדאוג. אין אנו ממליצים לעשות קורס הכנה בכמיה 5 יחידות לימוד רק אם זה יהיה הכי טוב לממוצע. אבל אם כמיה 5 יחידות הוא הכי טוב לממוצע אז כדאי וראוי לבחון מדוע?. התשובה עצמה תפתח בפנייך אופציות נוספות. כך, לדוגמא, אם הסיבה שכמיה ברמת 5 יח"ל היא הטובה ביותר עבורך היא שעליך להוסיף מקצוע ברמה מוגברת (לצורך הוספת בונוס), כדאי לבדוק מה יש לך כיום ואולי כדאי לשפר בגרות במה שיש ולא להוסיף מקצוע חדש (שישאיר את הישנים). גם אם זה לא מעניין. לחילופין, כדאי לבדוק שיפור בגרויות במקצועות חובה שכן הרווח הינו כפול. גם "מעלימים" את הציון של מקצוע החובה וגם "זוכים" בבונוס של 5 יח"ל.

 

טיפ מקצועי מצויין, נוסף, הוא להיפגש עם המורה . לא חשוב היכן משלימים בגרות או משפרים בגרות או בוחרים ללמוד הכנה לבגרות, המורה והכימיה בינך לביו/ה תקבע במידה רבה את ההצלחה. פגישה כזו תאפשר לך לבדוק את היבולת של המורה "להוציא ממך יותר". כדאי לדעת: תפקיד המורה הוא לגרום לך ללמוד! . לכן, הפגישה שלך עם המורה צריכה לשכנע אותך שעם המורה הזה סיכויי הצלחתך בשיפור הבגרויות או השלמת הבגרויות יהיו גבוהים .
טיפ מקצועי שלישי הינו לדעת מתי משרד החינוך מציע "מועדי ב' בבגרות" ובאילו מקצועות. כשמתכננים את הלימודים כדאי לדעת שבמועדי קיץ (יוני-יולי) מציע משרד החינוך מועדי א' ומועדי ב' במבחני הבגרות במתמטיקה ובאנגלית. כדאי לבצע הכנה לבגרות במקצועות אלו במועדי קיץ.
טיפ אישי לעניין השלמת בגרויות ו/או שיפור בגרות הינו עניין קביעת המטרות. הכוונה היא שעליך לקבוע לעצמך מטרה ריאלית שלשמה מתחילים בהשלמת הבגרויות. מטרה ריאלית אינה יכולה להיות ממוצע גבוה מאוד בבגרות כשאין ביכולתך (מסיבות מגוונות: עובדים/משלמים שכירות/חוסר חשק) להשקיע זמן רב וממוקד בעניין. מטרה של ממוצע בגרות גבוה מחייבת השקעה שגוזלת זמן יקר, בעת שיפור הבגרות או השלמת הבגרות. מטרה ריאלית היא, לדוגמא, רצון להגיע ללימודי ב.א במסלול שמאמץ סביר, בהתחשב בכל האילוצים שלך, יביא אותך אליו. מאוד לא רצוי לממן את עצמך, לתכנן נסיעה לחו"ל ולהתחיל ללמוד לשיפור ממוצע הבגרות לעבר קבלה לרפואה. אין בזה הגיון. אם ברצונך להכנס לפקולטאות שהדרישות אליהן גבוהות, כדאי להכין את עצמך לפני ההכנה לבגרות באופן שיאפשר לך זמן וראש נקי ללימודים.
משך הזמן שיש לי לעניין השלמת הבגרויות או שיפור הבגרויות, לקורס פסיכומטרי ואחר כך התואר. התואר לוקח זמן, הקורס הפסיכומטרי לוקח זמן ושיפור הבגרויות (או השלמת הבגרויות) גם כן. זה סיפור של שנים. כדאי להיות ריאלי ולא לשקוע בחלומות שישברו באמצע. בתכנון מטרה ריאלית, שמתחילה בהשלמת בגרות, יש לחשוב קדימה ואף לנסות ולבחון מה יכול להפריע לי בדרך?

ההגיון שעומד מאחורי ההכנה לבגרות בקורסים לבגרות הינו אחד ויחיד

לומדים מה שצריך, מתרגלים המון ואין זמן למשחקים. קורסי ההכנה לבגרות מתוכננים "להזריק" לך את החומר בצורה ממוקדת ולהביא אותך לשיא ביום בחינת הבגרות.  כל שיעור חשוב וכל תרגול קריטי. קורסי ההכנה לבחינות בגרות אינטנסיביים מאוד. חיסור של שני שיעורים ברציפות יגרור "חור" ענק בחומר. שיפור בגרויות בקורסים דורש מחוייבות. השלמת הבגרויות בקורסים מחייב שימוש בכל שעת תרגול שניתנת וההכנה לבגרות בקורסים לא יכולה להביא בחשבון עיסוקים ו/או עינוגים אחרים. באים – רואים – מנצחים.
קורס הכנה לבגרות אורך בין 3 ל 4 חדשים, בין פעם בשבוע לשלוש פעמים בשבוע. יש להוסיף על זה מטלות בית/שיעורי עזר וכו'.
ההגיון אומר שעלייך להכיר בדבר, לא להתייחס לקורס ההכנה לבגרות כאל קורס "בחירה" ובין היתר, לא להעמיס על עצמך יותר מדי קורסי הכנה לבגרות בכל סמסטר.

הריאליות של שיפור בגרויות ו/או השלמת בגרויות מחייבת הכרה אמיתית ביכולתך להגיע לציונים

כולנו מכירים את עצמנו. לכולנו יש פחדים. לכולנו יש עבר של מבחני בגרות (זוהר יותר או זוהר פחות). לכולנו היו מורים אהודים יותר ואהודים פחות בזמן מבחני הבגרות ובעיקר כולנו יודעים מה היתה מידת ההשקעה שלנו בזמן מבחני הבגרות. לא כדאי להשלות את עצמך. מעטים מאוד הופכים ממוצע בגרות של 60 לממוצע בגרות של 95 . אפשר, אבל קשה. לכן כדאי לתכנן היטב את תקופת ההשלמה והשיפור של הבגרויות, לקבוע יעדים של השקעה, ולא יעדים של ציון. יעד של השקעה יביא בהכרח למיקסום הציון בבגרות.
ריאליות משמעה לא להעמיס, לקחת מקבצי מקצועות שאפשר לעמוד בהם, בזמן שיפור הבגרויות, לדעת במה להשקיע יותר ובמה פחות וכו'.